Krioterapia stosowana jest od wielu lat z powodzeniem przy różnego rodzaju schorzeniach głównie reumatoidalnych. Krioterapia całego ciała polega na umieszczeniu osoby w komorze kriogenicznej, w której temperatura wynosi -100 do – 160 stopni Celsjusza.
Krioterapia jest to bodźcowe i stymulujące zastosowanie w kriokomorze krańcowo niskich temperatur (poniżej – 120º C) w czasie nieprzekraczającym 3 minut. Działa ona na powierzchnię całego ciała w celu wywołania odruchów i reakcji obronnych, które są korzystne leczniczo i skuteczne w przywracaniu status quo organizmu ludzkiego. Zabieg polega na wejściu do specjalnej komory i pozostaniu w niej przez około 3 minuty. Wszyscy wewnątrz posiadają podkolanówki i długie rękawiczki (palce ulegają najszybciej odmrożeniu).
Metodę tą stosuje się u chorych neurochirurgicznych ze spastycznością mięśni oraz we wszystkich stanach pourazowych i pooperacyjnych, oraz zmianach zwyrodnieniowych pierwotnych i wtórnych dotyczących aparatu ruchu. Wyjątkowo skuteczne efekty leczenia obserwuje się w traumatologii sportowej. Krioterapia ogólnoustrojowa stała się metodą z wyboru w leczeniu fizycznych urazów sportowych i metodą odnowy biologicznej, z którą łączy się już osiąganie wyników w sporcie i pracy zawodowej.
Profilaktyka i leczenie:
- choroby oraz zapalenia stawów, oraz chrząstek stawowych,
- zespoły bólowe kręgosłupa,
- reumatyzm oraz zapalenia ścięgien,
- zwichnięcia, skręcenia oraz naciągnięcia mięśni, następstwa urazów
- choroby chirurgiczne: przykurcze w stawach, obrzęki pooperacyjne, żylaki odbytu, ropnie kości, bóle blizn,
- choroby neurologiczne: niedowłady, rozsiane zapalenie mózgu, choroba Parkinsona, zapalenia nerwów,
- odnowa biologiczna: wzmocnienie układu immunologicznego oraz pobudzenie układu hormonalnego, spowolnienie procesów starzenia, niwelacja przemęczenia fizycznego i psychicznego,
- regulacja procesów przemiany materii (walka z nadwagą i otyłością),
- przy dużych wysiłkach fizycznych: w sporcie wyczynowym jak i amatorskim,
- depresja: zabieg poprawia nastrój,
- skierowanie do kriokomory ważne jest tylko od lekarza specjalisty: reumatologa, neurologa, ortopedy oraz lekarza specjalisty poradni rehabilitacyjnej,
- kwalifikacji do zabiegów w kriokomory dokonuje lekarz, po zbadaniu pacjenta z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej.