Pomocne skróty klawiaturowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL(CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL(CMD) - zmniejszenie widoku

Fizykoterapia

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne – światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę – do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić. Dlatego jest często stosowana po urazach.

  • Galwanizacja

Stymuluje mięśnie, łagodzi ból. Pomaga w chorobach nerwów obwodowych, a także przy dolegliwościach reumatycznych. Może pobudzać albo obniżać napięcie nerwowe. Prądu galwanicznego (stałego, jak z baterii) nie wolno stosować przy uszkodzeniach skóry, bo drażni tkanki. W trakcie zabiegu odczuwamy mrowienie.

  • Jonoforeza

Wykorzystuje prąd galwaniczny, by wprowadzić do tkanek środek o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym, a także np. zmiękczającym blizny. Jedna z elektrod jest nasączona lekiem – substancją złożoną z jonów o tym samym potencjale elektrycznym. Z drugiej strony przykłada się elektrodę przyciągającą te jony i wtedy lekarstwo się wchłania.

  • Elektrostymulacja

Pobudza uszkodzone lub rozleniwione mięśnie bądź nerwy niepozwalające funkcjonować mięśniom. Jedną elektrodę przykłada się na nerwie, drugą na mięśniu. Jeżeli nie wywołuje to skurczu mięśnia, znaczy, że nerw jest uszkodzony. Wtedy na dwóch końcach mięśnia układa się elektrody, by nastąpił skurcz. W ten sposób zapobiega się zanikowi mięśnia. Stymuluje się także mięśnie, którym grozi zanik z powodu unieruchomienia, np. złamanej kończyny. Kilkusekundowe skurcze mogą być nieprzyjemne, ale nie powinny boleć.

  • Tonoliza

Polega na stymulowaniu mięśni spastycznych krótkim impulsem o kształcie trójkąta o wysokim natężeniu, co wywołuje ich skurcz, a następnie rozluźnienie. W momencie rozkurczu mięśni agonistycznych (zginacze) stymuluje się serią impulsów modulowanych w amplitudzie mięśnie antagonistyczne (prostowniki). Naprzemienna odpowiedź zginaczy i prostowników przetorowuje ponownie odruchowy mechanizm wzajemnego unerwienia i przywraca czasowo równowagę fizjologiczną.

  • Prądy diadynamiczne

Prądy dynamiczne to inaczej prądy impulsowe o niskiej częstotliwości i charakteryzują się przenikaniem w głąb tkanek. Ten czynnik ma właściwości przywracania tkankom ich normalnego, fizjologicznego dynamizmu (siły i napięcia). Działanie tych prądów polega na przekrwieniu, efekcie przeciwbólowym, zmniejszeniu napięcia lub stymulacji mięśni. Jest to działanie miejscowe i stosunkowo płytkie.

  • Prądy interferencyjne

Powstają w wyniku nakładania się w tkankach dwóch prądów przemiennych średniej częstotliwości o przebiegu sinusoidalnym, których częstotliwości mało różnią się od siebie. Impulsy prądu interferencyjnego działają na układ mięśniowy, nerwowy, krążenie krwi i limfy oraz przemianę materii. Działają przeciwbólowo, stymulująco i tonizująco, regulują zaburzenia układu nerwowego.

  • Prądy tens

Prądy te są wykorzystywane w selektywnej stymulacji przeciwbólowej, w leczeniu źle gojących się ran, do stymulacji zrostu kostnego po złamaniach, a także do stymulacji mięśni.

  • Prądy treberta, prądy kotza

  • Ultradźwięki miejscowe

Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo na chore kończyny. Rozbijają też złogi, np. kamienie nerkowe i żółciowe (to już metoda lecznicza wykraczająca poza fizykoterapię). Głowica z membraną pobudzaną elektrycznie przenosi na tkanki falę mechanicznych wibracji. Ultradźwięki można łączyć z wcieraniem w skórę leków w formie żelu lub tłuszczu. Wtedy zabieg przypomina USG, tylko bez monitora. W przewlekłych stanach zapalnych dawki ultradźwięków powinny być nieduże; w chorobach mięśni, np. zgrubieniach, zwłóknieniach, zwapnieniach mogą być znacznie większe.

  • Ultrafonoforeza

  • Terapuls

Działa przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Urządzenia generują pole elektromagnetyczne. Zbliżając elektrodę do skóry, można nim objąć powierzchnię ciała o przekątnej 30 cm. Fale wnikają dość głęboko. Ruchy jonów w komórkach wywołują przekrwienie tkanek – czujemy wewnątrz ciepło. Ale przy stanach zapalnych efekt cieplny się eliminuje. Do tego zabiegu nie musimy się rozbierać, ale pamiętajmy, by w miejscu działania pola nie było w ubraniu metalowych przedmiotów.

  • Pole magnetyczne

Działa przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Urządzenia generują pole elektromagnetyczne. Zabieg jest niewyczuwalny, trwa od 15 minut do godziny. Nie trzeba się rozbierać, ale ubranie nie może mieć metalowych klamer, suwaków itp.

  • Sollux

Zabieg wykonywany pod lampami Sollux, które są wyposażone w komplet filtrów ze szkła uwiolowego koloru czerwonego i niebieskiego. Szkło koloru czerwonego przepuszcza promienie podczerwone i promienie widzialne czerwone, natomiast szkło koloru niebieskiego przepuszcza głównie niebieskie promienie widzialne. Wskazania do leczniczego stosowania promieni podczerwonych obejmują między innymi: przewlekłe i podostre stany zapalne, w których możliwe jest miejscowe stosowanie ciepła. Przewlekłe i podostre zapalenia stawów i zapalenia okołostawowe. Nerwobóle oraz zespoły nerwobólów. Stany po przebytym zapaleniu skóry i tkanek miękkich, pochodzenia bakteryjnego. Światło niebieskie działa uśmierzająco na ból i z tego względu znajduje zastosowanie w leczeniu nerwobólów i przeczulicy.

  • Laseroterapia – skaner

Ma zastosowanie w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii – przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Należy do najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych.

  • Laseroterapia punktowa

Ma zastosowanie w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii – przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Należy do najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych. Terapeuta naświetla kolejne punkty na naszym ciele przyrządem przypominającym długopis, który ma na końcu diodę emitującą na gołą skórę wiązkę światła o małej mocy (ok. 400 miliwatów) i różnej długości fali. Można też na wybrane miejsca skierować wiązkę promieni laserowych za pomocą luster (zdjęcie). Niektórzy odczuwają przy tym ciepło.

Adres e-mail:

recepcjadonicor@o2.pl

Rehabilitacja i fizjoterapia:

733 967 000

537 893 341

Stomatologia i ortodoncja:

503 025 203

733 859 111

Nasi Partnerzy oraz zaufane instytucje

Narodowy Fundusz Zdrowia
Karta Dużej Rodziny
AXA Ubezpieczenia